Премини към основното съдържание

На 3 февруари почитаме свети Симеон Богоприемец и пророчица Анна

Симитли, свети Симеон Богоприемец, празник

Ден след Сретение Господне, църквата почита свети Симеон Богоприемец и пророчица Анна. Свети Симеон е този, който взима в ръцете си Иисус Христос, донесен в храма на 40-ия ден от своето рождение от родителите си.

Според Мойсеевия закон 40 дни след раждането всяка първа мъжка рожба следвало да бъде посвещавано и представяно на Бога. Богородица смирено последвала този закон, а в храма ги посрещнал благочестивият старец на име Симеон. Той с вяра очаквал идването на Месията – Христос, защото му било обещано от Светия Дух, че няма да умре, докато не види Христа Господен.

Според преданието Симеон е един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птолемей II Филаделф назначин с тази преводаческа задача. На Симеона се паднало да преведе книгата на пророк Исаия. И когато стигнал до глава 7 стих 14, помислил, че в еврейския текст има грешка, като е казано: "Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил". Посегнал да поправи думата Девица, но ангел Господен го спрял: "Писаното е точно, затова нищо не поправяй! Ти няма да умреш, докато не видиш с очите си изпълнението на тия думи".

В храма Симеон прегърнал Младенеца, благословил Бога и рекъл: „Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи, - светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля".

Благочестивата Анна пророчица била свидетел и участник в сретението - посрещането на Господа. И нея Бог удостоил да стане съпричастна на това храмово и всемирно тържество.

Според българските вярвания днес е Зимният Симеоновден. Празникът е част от т. нар. „Вълчи празници“, които включват първите три дни на февруари.

Днес имeн дeн пpaзнyвaт: Cимeoн, Cимeoнa, Cимeoнĸa, Cимeoнĸo, Cимo, Cимoн, Cимoнa, Cимoнĸa, Cимчa, Cимчo, Cимян, Cимянa, Cимe, Cимa, Cимaн, Cимaнa, Moни, Moньo, Moнa, Moнĸa, Moниĸa.