Ученици от СУ „Св.Св. Кирил и Методий“, гр. Симитли участваха в програма Erasmus+ за краткосрочна мобилност на ученици, финансирано от Европейския съюз, част от програмата Erasmus+ 2024-1-BG01-KA121-SCH-000197758, за период 25/04/2025 – 07/05/2025 с учители Maria Usan Porta, Nikolas Marouzè.
Приключи 14-дневна мобилност по Еразъм+ във Валенсия, Испания. От 25 април до 07 май 2025г. ученици от 8-ми до 11-ти класове взеха участие в обучение на тема Web design with WordPress. Обучението се организира от партньорската организация ESMOVIA, а техните обучители Maria Usan Porta и Nikolas Marouzè, реализираха много атрактивни и запомнящи се дейности. Предвидените в програмата занимания, посветени на процеса на създаване на уебсайт с WordPress, се оказаха особено интересни за обучаващите се по програмата ученици. Обучението по Web design с WordPress предостави на учениците ценни практически умения, които значително ще обогатят техния дигитален профил. Заедно с техните ръководители Теменужка Николова, Ани Радичева и Величка Воденичарова, както и екипа на ЕСМОВИЯ, учениците успяха да преодолеят езиковите бариери.Ученици и учители се включиха активно в преводните дейности на английски и италиански език, осигурявайки плавен и ефективен диалог по време на обучението и културните посещения.
Обучението включваше и културна програма, изготвена от координатора Nairouz Alghishan, която даде възможност на участниците да се докоснат до испанската култура и забележителности. Групата посети Океанографския музей във Валенсия, City of Arts & Sciences, Central Market, Valencia Cathedral, La Lonja de la Seda, Plaza de la Reina, Plaza de la Virgen, Plaza del Ayuntamiento, Mestalla Stadium, Mercat de Colon, Playa de la Malvarrosa, Bioparc, Арената за корида, както и многобройните кафетерии за отдих и свежа напитка, магазините и разходките по малките и тесни улички.
Обучението по програма Еразъм+ по Web design с WordPress се оказа изключително успешно за учениците от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Симитли. Те не само усвоиха ключови умения и знания в областта на уеб дизайна, но и значително повишиха своята увереност и мотивация за бъдещо развитие. Убедени сме, че тези новопридобити компетентности ще бъдат безценен актив за тяхното личностно и професионално израстване.
Учениците и учителите отправиха сърдечна благодарност към ангажираната организация Есмовия, Валенсия за тяхната изключителна организация, която беше гръбнакът на това преживяване, и на вдъхновяващата програма Еразъм+ за щедростта, която превърна тази мечта в реалност. Те отправят благодарност и към директора на СУ "Св. св. Кирил и Методий" г-жа Таня Янкова, за предоставената възможност и изключителното доверие към екипа.