Любица Ортомарова и Невена Моралиева от Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Симитли са носители на Специалното отличие и плакет на журито тази година за най-добър младежки изследователски проект в областта на хуманитарните науки на приключилия в събота – 25 юни, Трети национален младежки форум „Арнаудови срещи 2022. Пътят към познанието“.
Двете шестокласнички се представиха на форума с изследването „ЗА НЯКОИ СЕМАНТИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ЛЕКСИКАТА В ГОВОРА НА БРЕЖАНИ И РАКИТНА, БЛАГОЕВГРАДСКО“. Научен ръководител на проекта е учителят по български език и литература в средното училище Ангелина Василева.
Изследователският проект включва:
УВОД
Цел на изследването
Основни задачи
Обект на изследването
Време на изследването
Изследвани лица
Използвани методи на изследване
ГЛАВА 1. ТРАДИЦИОННИ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ В РЕГИОНА. ЛЕКСИКАТА В ГОВОРА НА БРЕЖАНИ И РАКИТНА
1.1. Номинативни единици по лексикални системи
А) Лексика, свързана с празниците Бъдни вечер и Коледа, Сурва, Слугата, Сирни заговезни (Прошки), брежанска сватба
Б) Лексика, свързана с овчарския обичай „Предой“
ГЛАВА 2. ЗА НЯКОИ СЕМАНТИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ЛЕКСИКАТА В ГОВОРА НА БРЕЖАНИ И РАКИТНА
ГЛАВА 3. РЕЧНИК
ЗАКЛЮЧЕНИЕ, ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА и ПРИЛОЖЕНИЕ
Проектът е пръв опит за изследване и проучване на лексиката в говора на двете села Брежани и Ракитна, намиращи се на разстояние 10 км от гр. Симитли, обл. Благоевград. В този край се среща югозападният говор или така нареченият среднострумски подтип.
В изследването се проучва лексиката, с която се назовават предмети, действия, процеси и отношения от областта на празници, традиции и обичаи в селата Брежани и Ракитна. Използвани са два различни подхода – ономасиологичният и семасиологичният, съчетаването на които дава по-добра възможност да се проследи както номинативната функция на лексикалните единици, така и тяхната семантична структура.
ЦЕЛ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО:
Да се издирят и научно да се регистрират лексикални единици, свързани с: празниците Бъдни вечер, Коледа, Сурва, Сирни заговезни, Слугата, брежанска сватба; обичая Предой.
Да се изработи РЕЧНИК.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ:
Да се разпределят номинативните единици по лексикални системи.
Номинативните единици да се представят с пунктовете, в които са регистрирани, а тълковната част да включва автентичен текст, поясняващ съдържанието на конкретната номинативна единица и принадлежността ѝ към съответния лексико-граматичен клас.
Да се направи аудиозапис на празниците, традициите и обичаите от информатори в селата Брежани и Ракитна.
Да се проучат семантичните особености на лексиката в брежанския и ракитнишкия говор.
Да се включи Приложение към изследването (снимков материал, прикачени файлове за празниците и обичаите).
За ОБЕКТ НА ИЗСЛЕДВАНЕ са избрани двете села – Брежани и Ракитна, намиращи се в община Симитли, област Благоевград.
ВРЕМЕ на работа върху проекта: от м. януари 2022 г. до м. май 2022 г. (5 месеца).
ИЗСЛЕДВАНИ ЛИЦА: местни жители от селата Брежани и Ракитна (Райна Гюрова и Катя Лулейска).
МЕТОДИ НА ИЗСЛЕДВАНЕ: лично наблюдение, интервю, аудиозапис, снимков материал на информаторите.
Ето какво споделят Любица и Невена в заключението на проекта си:
"Много ни беше приятно да слушаме разказите на баба Райна Гюрова и баба Катя Лулейска, защото те са енциклопедия на знания за традициите и обичаите в региона на Брежани и Ракитна.
Опознавайки красивата обредна култура от този край, ние обогатихме нашия речник с лексика, която е автентична, и която оставя дълбока следа в сърцата ни. Тази лексика е минало, тази лексика е настояще, тази лексика е и бъдеще. В заключение ще направим извод, че нашата цел в проекта на тема: „ЗА НЯКОИ СЕМАНТИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ЛЕКСИКАТА В ГОВОРА НА БРЕЖАНИ И РАКИТНА, БЛАГОЕВГРАДСКО“, е осъществена посредством задачите, които си бяхме поставили и методите, които използвахме в нашето проучване.
За нас проектът е реализиран с необходимата сериозност, отговорност и вдъхновение. Надяваме се, че това наше изследване ще намери положителен отзвук както от специалистите в тази област, така и от широк кръг ценители на културата. Специални благодарности на информаторите за нашето изследване – баба Райна Гюрова от село Брежани и баба Катя Лулейска от село Ракитна".
Днес наградите бяха официално връчени от директора на училището – г-жа Таня Янкова, като тя пожела и на учителя по български език и литература, и на учениците от шести клас още творчески успехи през следващата учебна година.