Премини към основното съдържание

Иванка Чакалска: Крупник е едно от най-красивите и благоустроени села не само в община Симитли, но и в България

На 26 август Крупник празнува най-големия си празник – младежкия събор – с детско парти през деня и богата концертна програма вечерта с участието на изпълнители и танцьори от Крупник, „Гласът на България“ – Соня Ковачка, Малин Домозетски и Емилия.

Крупник очаква своя празник, но и в делник всеки, който влезе в него, не може да не оцени великолепните пейзажи, красивите къщи и улици, кокетния център и внушителния православен храм “Св. Архангел Михаил”, чийто златни куполи греят отдалече. Крупник, несъмнено, е едно от най-красивите и благоустроени села на община Симитли - с всеотдаен кмет Иванка Чакалска, чийто мечти да благоустрои Крупник постепенно се превръщат в реалност.

“Когата станах кмет, моята мечта беше само една - да благоустроя улиците на Крупник. И започнахме с най-трудната улица - улица “Гоце Делчев”, която не само, че беше труднодостъпна за коли, но и ходенето по нея беше трудно. И една по една, с изключителната подкрепа на кмета на община Симитли Апостол Апостолов и екипа му, моите мечти лека-полека се изпълниха – благоустроихме над 10 улици. Остана една по-дълга улица и няколко пресечки и се надявам догодина да видим цялото село обновено.  ” - казва тя.

И тръгва смело към другата си голяма мечта и болка - парка на Крупник. 

Да се обнови изцяло този хубав парк,  защото е много стар, но и не скрива болката си, че няма и хора, които да го поддържат, въпреки това с много усилия се поддържа  чист, окосен, с подновена детска площадка.

“За съжаление, не се пази. - казва Иванка Чакалска. - Докога ние, българите,  ще считаме общественото за чуждо? Ако всички почистистваме пред къщите си, цяла България ще светне!”

И не скрива, че е имало тежки периоди, когато трудно се реализира каквото и да е, но най-тежките за нея са природните катаклизми. Връща се в годините на големите наводнения в Крупник, когато за малко не е отнесена и самата тя от пороите,   отнесен е цял  път и къщите около него в Махалата, наводнени са цели къщи... Тя  реагира бързо, извикани са социалните служби и са обезщетени още същия месец пострадалите.

“По-страшно от природното бедствие няма. Аз съм смел човек, но пред природата трябва да стоим смирени, да я пазим и се грижим за нея.” - казва тя.

Иванка Чакалска е родена в Симитли, но се чувства крупничанка, защото в Крупник създава дом и семейство от 1982 година.

“41 години живея в Крупник и тук е моят дом.  Имам три деца, две момчета и една дъщеря, имам и внук Иван и това е моето най-голямо богатство.” - споделя с гордост и подчертава, че името на внука й, който живее в Лондон, стои в националната библиотека в Лондон заради написана от него поема.

Крупничани са работливи и добри хора. - казва тя. И се радва, че младите обичат Крупник и се връщат в родното си село, че се раждат от 18 до 25 деца годишно, че има средищно училище с около 250 ученика, че има красива детска градина, а много скоро  и училището и детската градина ще се отопляват с фотоволтаични системи по проект, спечелен от община Симитли.

Гордее се, че в училището има физкултурен салон, който ще бъде отоплен и през зимата, както и с това, че съвсем наскоро се сформира детски футболен отбор към първенеца в групата -  ФК “Левски” (Крупник).

“Бях на първия приятелски мач на децата. - казва тя. - Ама те така се раздаваха, такъв живец имаха в очите, че много и искрено ме развълнуваха...Така трябва да бъде, те са потомци на силни футболисти и се радвам, че децата на Крупник спортуват. Стадионът ни всяка вечер е пълен с деца, отворен е за всички, децата не са на телефоните и в социалните мрежи.”

Освен с развитието на футбола, от две години Крупник привлича състезатели в спорт ендуру и външните туристи оценяват високо условията и терените  за развитието на този спорт.

„Крупник е с хилядолетна история и множество забележителности. – споделя с гордост  Иванка Чакалска. - В центъра на селото е разположен един от най-красивите храмове не само в околията, но и в цяла България - храм “Св. Архангел Михаил”. Църквата е куполна, кръстокуполна и корабна, изградена през 1932 година, а е осветена през 1935. Храмовият празник е на 8 ноември, а отец Величко води най-хубавите църковни ритуали в областта, да ни е жив и здрав още дълги години.“ – казва тя  и добавя, че тук, в храма, се съхранява копие на Крупишкото евангелие - старобългарски писмен паметник - със златно покритие, дарение от Ласко и Велик Топалски, за да знаят и помнят потомците на Крупник, че някога Крупник е бил епархия, средище на духовността.“

И разказва, че из околностите на селото в по-ново време е изграден параклис  “Св. Троица” -  до руините на старата епископска църква, а в най-високата част на м. Градище, преди повече от 20 години, е изграден параклисът  “Св. Иван Рилски Чудотворец”  изцяло със средства на жители и от Крупник и Полена. Непосредствено до параклиса и до хълма, където е имало късноантично селище е изграден голям светещ кръст - за да закриля местните от природни бедствия,  дарение от Живко Захариев. Най-новият параклис е изграден преди четири години - параклисът „Св. Георги“ в м. Дрене.  

Читалището в Крупник е отворено, библиотеката е с богат библиотечен фонд, има  женска певческа група, детски и женски танцов състав, в който участие взема и тя самата. Талантливи хора пазят традициите и ги предават на младите.

За кмета на селото остава още една важна задача - събраната музейна сбирка да намери своето място в читалището, но за целта е необходима немалка инвестиция за адаптиране на помещението, за да се отговори на съвременните изисквания за откриване на музейна сбирска.

“Един от най-обичаните и красиви празници е Сурва. - казва Иванка - Повече от 100 години, на 1 януари се провежда кукерският карнавал, а крупничани са известни с това, че са ненадминати бабугери не само в общината, но и в цялата страна. След празника на селото, Сурва е най-големият празник за нас. Сурвакарите се готвят с много голям ентусиазъм за него и впечатляват с изключително красиви традиционни кукерски костюми, изработени от кози кожи  и изработени от самите тях. Радващо е, че и най-малките проявяват интерес и активно вземат участие в традиционните мероприятия, защото всички знаем, че новото поколение е нашето бъдеще и  те ще продължават и съхраняват историята на Крупник.”- споделя още тя.

Неслучайно първата дървена скулптура на традиционен кукер в естествен ръст е в Крупник - дарение от местен творец.

И се гордее, както с кукерските групи и отличия, така и с постиженията на всички крупничани:  на прекрасните гласчета на  Полина Филатова, Ивана Иванова, Антония Лозанова, на  Ивана и Ивона Малчови, на състезателя по борба Александър Ваканин, състезателката по плуване Марина Лазарова и др. Така, както се гордее с резултатите на фондация “Мисия без граници” за работата им с ромските деца, а Медиха, която стана адвокат, е пример за много от тях. И най-важното - децата се променят за добро.

В селото има над 30 животновъди и пасторалните картини на тучните ливади и високопланинските пасбища са прекрасни.

“Предстои най-големият ни празник на 26 август - младежкият събор. - казва кметът. - С детско шоу през деня и богата концертна програма на самодейните състави от Крупник и специалното участие на Соня Ковачка, Малин Домозетски и Емилия,  ще отпразнуваме празника на селото, което всички обичаме и посвещаваме на младите - нашето по-добро утре.”

И не скрива, че е много  щастлива, когато външни хора я поздравяват за красивото, чисто и спретнато селце.

А всяка сутрин куполът на храм “Св. Архангел Михаил”, който тя вижда през прозореца на кабинета си, й дава сила и надежда.

Сила - за да продължава да работи всеотдайно.

И вяра - в доброто за Крупник.