Премини към основното съдържание

Дестинация Симитли: Интересна археология и богата история – какви тайни места „крие“ село Крупник

В днешното издание на рубриката „Дестинация Симитли“ ще ви разкажем за най – многолюдното село в Община Симитли – Крупник. Освен с параклисите и църквите от години то привлича туристи от цялата страна заради интересните археологически обекти и богатата история, с която може да се похвали селото.

 

Крупник има хилядолетна и изключително богата история, както и забележителности. Трудно бихме могли да ги степенуваме по важност, затова в произволен ред ще се спрем на всяко едно по отделно.

 

Църквата „Св. Архангел Михаил“ е първото място, което задължително трябва да посетите в Крупник. Тя е уникална с това, че едновременно е куполна, кръстокуполна и корабна. Храмът е известен и с т. нар. Крупнишко евангелие, за което ще ви разкажем в някое от следващите издание на най – новата ни рубрика.

 

Из околностите на селото се намират същи параклис „Св. Троица“, който е в непосредствена близост до руините на старата Епископска черква и „Св. Иван Рилски“, който се намира в най-високата част на крепостта „Градище“.

 

Крупнишката гробница е следващото място, което може да посетите. За съжаление информацията за обекта е твърде оскъдна. Това, което се знае е, че тя е принадлежала на богата земеделска фамилия. Разкрита е през 1934 година в местността Св. Георги. Гробницата се състои от едно централно помещение и около него са наредени още 5 помещения с почти еднакви размери, като всички помещения са свързани с централното чрез отвори. До гробницата се е стигало посредством 5 стъпала. В нея знам, че са открити скелети и една монета, която е на император Прокопии. Днес обаче късноантичната гробница е пропаднала, занемарена е и е проверена от доста иманяри. Много отдавна местното население превърнало мястото в оброк на Свети Георги. Там вече се издига и параклис, наречен "Свети Георги", който е построен изцяло с дарения на местните хора. Параклисът е отворен постоянно и може да се посещава по всяко време. 

 

Крупнишкото късноантично селище е археологически обект от късната античност. Заедно с некропол от средновековието, двата обекта са разкрити в източната част на село Крупник. Открити са основи на сгради, водохранилища, отоплителна и канализационна мрежа. В селището също така са открити монети на император Констанции II. През 1973 година, селището е обявено за паметник на културата.

 

Най-интересното място за туристите е късноантичната крепост „Градище“, която се намира на около 2 км. над село Крупник. Преди повече от 20 години там е изграден параклисът на „Св. Иван Рилски – Чудотворец“ изцяло с дарения на жителите на Крупник и от Полена, който от своите предци знаят, че мястото е свещено. Той се намира в най-високата част на местността „Градище“. Някога на този хълм е имало крепост от късноантично време и до днес в местността още личат останки от крепостните зидове и от кулата около самата крепост.

 

 

 

 

 

*Използвани източници: Радио "Фокус" - Пирин