В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Местни заговезни) се извършва помен в чест на мъртвите – голямата Задушница преди Великия пост. Това е денят, в който православните християни отдават почит на своите починали близки.
Голяма Задушница винаги се отбелязва в съботата преди Местни заговезни. Това е денят, в който се отправят молитви за душите на починалите, църквата извършва служба в тяхна памет, а близките посещават гробовете им.
Окончателното определение съдбата на човека, съобразно живота и делата му на земята, ще бъде в края на вековете - при Второто Христово пришествие. Църквата затова се моли за починалите от векове с вяра свои чеда и е определила нарочни дни за това - съботите в спомен на Великата събота преди Възкресение и задушниците, каквато е тая пред Великия пост.
Задължителни подавки за Задушница са подсладено жито, вино, хляб или баница. Поменът за починалите се прави на гроба, в църква или у дома.
На Задушница е традиция да се раздават хляб, варено жито, ястия, дребни сладки и други храни на хора, които се срещат на гробищата, по пътя, на близки или съседи с думите "за Бог да прости". Този обичай е израз на почит към покойните, напомняне за тяхното съществуване и делата им.