Премини към основното съдържание

Атанасовден е! Денят нараства с по едно просено зрънце

Симитли, Атанасовден, икона, свети Атанас

Днес празнуваме Атанасовден! За своя имен ден ще почерпят носещите имената: Атанас, Атанаска, Ася, Наска, Наско, Танас, Таньо, Тинка и други.

Според народните вярвания свети Атанас е покровител на зимата и студа, но и на зимното слънце. Поверието гласи, че на днешния ден светецът съблича дебелия си кожух и облича тънка копринена риза. На бял кон се изкачва на планината и се провиква „Иди си зимо, идвай лято“. От днес и денят започва да нараства, а според хората в миналото това е с по едно просено зрънце. Във вярванията е останало, че днешният празник бележи средата на зимата, затова е известен още като „Среди зима“.

Свети Атанасий е велик изповедник и учител на Църквата, велик защитник на християнското учение за Боговъплащението. Паметта му се почита два пъти през годината – днес (18 януари) и на 2 май.

Роден е през 295 г. в Александрия. Син на бедни родители, той получава много добро образовение. Още като малък, една случка предопределя неговата съдба. Веднъж Александрийският архиепископ свети Александър гледал през прозореца и вниманието му привлякла интересна гледка: група момчета-християни играели на морския бряг, кръщавайки своите връстници-езичници. Децата избрали Атанасий за "епископ", други деца били свещеници и дякони, а езически деца били водени към "епископа", за да ги кръсти. Архиепископ Александър заповядал да доведат децата при него и ги разпитал за подробностите на играта. След като ги изслушал, убеден че кръщението било извършено изцяло в съгласие с Църковния устав, архиепископът признал кръщението за действително, допълнил го с миропомазване на новопокръстените и посъветвал родителите на Атанасий да подготвят сина си за църковно служение. След като момчето завършило образованието си, Александър го взел в своя дом и го направил свой духовен син и секретар. Така започнал духовния път на бъдещия св. Атанасий Велики, когото още приживе нарекли "баща на православието".

Свети Атанасий се проявил като ревностен защитник на християнството, като се противопоставил на разпространяващата се бързо ерес, проповядвана от местния свещеник Арий, според когото Христос не само като човек, но и като Бог, не бил равночестен на Отца, а по-нисш.

Свети Атанасий участва и в Първия вселенски събор в Никея, а на следващата година е поставен за архиепископ на Александрия. Врагове често хвърлят клевети върху свети Атанасий, поради което от всичките 47 години на своето епископско служение, той прекарал 15 години в изгнание. Свети Атанасий починал в Александрия на 76-годишна възраст