Премини към основното съдържание

XIX-то издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“ 2023, бе открит с кукерската група на село Полето

Симитлия - Древната земя на кукерите, Кукерско дефиле, кукери, село Полето

XIX-то издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“ 2023,  бе открит с кукерската група на село Полето! Ръководител на местната група от общината е кмета на селото Иван Манчев.

 

Кукерската група на селото е създадена през 2009г., тя е най-младата група в община Симитли. Състава от участниците им е смесен, защото в нея участват от всякаква възраст. В групата участват малки и големи любители на кукерските и маскарадни игри. Участниците представят младоженец и булка, кум и кума, мечка и мечкар, кукери с майсторски изработени костюми от кожи, атрактивен катун със стари баби, дядовци, деца и традиционен танцов състав.През годините групата е печелила много награди, сред които за най-възрастен участник, награда за обичай, награда за мечка с мечкар и много други.

 

Традицията повелява на първия ден от всяка година – 1 януари /СУРВА/ кукерската група на с. Полето от ранни зори да посещава всяка къща с пожелание за здраве, берекет и късмет. А страшните кукери прогонват злите сили и предвещават благополучна година. След дефилето кукерите се събират на площада на селото и заедно с жителите празнуват и захващат голямо хоро.

 

Тази година групата представи обичая Бабинден.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. 

Днес Бабинден  се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие. Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".


След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила  червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
На обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички жени.

 

И тази година кукерска група с. Полето показа, че традициите са живи и като визия не отстъпва на другите групи.

 

Най-възрастния участник е Кирил Блатоев на 85 години, а Дария Стойкова само на 4 годинки.