Открит урок, посветен на 24 май – Ден на българската просвета и култура се проведе във втори „В” клас на СУ „Св. Св. Кирил и Методий”, град Симитли, с класен ръководител Светла Атанасовска. Темата бе „На Кирил и Методий”.
Мероприятието е част от заложените дейности на Методическото обединение на учителите от начален етап, форма на споделена педагогическа практика, традиция в живота на СУ – Симитли. Урок за възприемане, осмисляне и интерпретиране на стихотворение.
Показвайки инициативност и предприемчивост, учениците бяха изготвили и украсили класната стая с красиви проекти, посветени на двамата братя.
Урокът започна с разказ на учениците, които по метода на обърната класна стая влязоха в ролята на учителя и показаха наученото за живота и великото дело на Кирил и Методий.
Поклониха се пред тяхната памет, прославяйки ги с песента "Слава, слава …". С прочит на част от химна на българската просвета научиха от учителя, че той е символ на достойнство, защото сме дали азбука на света, символ на традиция, защото се чества повече от 200 години, символ на достойнство, защото е празник на тези, които възпитават поколенията.
Величието на този празник, отразен във фотоси от празненства чрез презентацията на учителя, създаде атмосфера на отговорно и осъзнато възприемане на художественото произведение.
Чрез четене с поставяне на въпроси, изясняване на непознати думи, широкото използване на учебните ресурси в електронния учебник и използване на интерактивни методи, учениците под ръководството на учителя, направиха задълбочен анализ на стихотворението и показаха умения за ориентиране в литературното произведение.
От разработения работен лист, разделени на групи, се справиха с поставените задачи и отговориха на предизвикателството, като показаха, че са научили стихотворението наизуст.
Широко използваните междупредметни връзки им дадоха възможност за показване на знания, активност, затвърдяване на умения за работа в екип, показаха любознателност и активност в цялостния ход на урока.
Урокът завърши с още по-голяма осъзнатост за величието на делото на Кирил и Методий. Децата декламираха стихотворения и поставиха венец от изработени от тях цветя, украсявайки ликовете на братята просветители. Урокът беше вълнуващо и преживяване за всички.
Съчетаване на традиционни и иновативни методи на обучение, използване на разнообразни дейности в урока, е гарантиран успех за придобиване на възможно най-широк спектър от ключови компетентности.