Днес е църковният празник Неделя месопустна, наричан още Месни заговезни, а Сирни Заговезни е седем дни по-късно на 17 март. Месни заговезни е важен празник с подвижна дата, който се празнува винаги в неделя, осем седмици преди Великден, който тази година се пада на 5 май.
Думата заговезни идва от “заговявам”, което означава “започвам да постя/отказвам се от месото”. В седмицата след Месни заговезни, известна още като Сирница или Сирна седмица, се разрешава консумацията на мляко, яйца, сирене. Строгият пост започва на 18 март и от менюто трябва да се изключат абсолютно всички животински храни.
В деня на Месни заговезни на литургията в църквата се чете Евангелието - по този начин вярващите си припомнят за значението на греховността, изплащането на греховете в Отвъдното и силата на възмездието. Църквата призовава към доброта, служене на ближния и покаяние на греховете. Седмицата преди Великденските пости подготвя тялото и душата за предстоящия пост. Вярващите трябва да се покаят за греховете си, да поискат и да дадат прошка.
Месни заговезни се отбелязва с ястия, приготвени от месо. Вечерта цялото семейство се събира около трапезата. Преди да се съберат на празничната трапеза младите семейства трябва да посетят родителите на булката, както и кумовете на сватбата. Младоженците трябва да занесат вино, варена кокошка и обреден хляб или питка. На Сирни заговезни се иска прошка - по-младите молят по-възрастните да им простят за грешките, волни и неволни обиди.
В дните сряда, петък и неделя през Сирната седмица ергените и момите се люлеят на люлки. През Сирната седмица се изпълняват и ритуали с прескачане на огньове, за които се счита, че гонят лошото и носят късмет. След изпълнението на ритуалите и веселбата от 17 март, на 18 март започва най-дългият и строг пост.