Д-р Антон Стефов, основател на IAG, изгражда глобална компания за бронирани автомобили от нулата. С отварянето на първия си български завод той заявява амбицията си да сложи страната ни върху картата на производителите на отбранителна техника.
Под изкуствената светлина на чисто новата производствена база в Бургас д-р Антон Стефов с гордост оглежда подредения като за изложба арсенал на IAG – компанията, която създава в Канада през 90-те и която днес работи с международни организации като НАТО и ООН, правителства, армии и дори SpaceX. Моделът, избран от космическата компания на Илън Мъск за ескорт на астронавти, не е тук, но останалите машини изглеждат достатъчно респектиращо.
Внушителни непробиваеми конструкции, в които инженерната мисъл е съчетала стомана и високи технологии, така че предпазват човешкия живот в най-опасни ситуации. Това са пехотната машина РИЛА 8х8 от последно поколение, бронирани пикапи, патрулни автомобили, тактически превозни средства и последните попълнения – електрически автомобил робот в маскировъчен цвят и високотехнологични дронове с различни функции.
Датата е първи октомври – дългоочакваният ден, в който д-р Стефов дава символичен старт на първия си български завод и четвърти поред за компанията – след тези в ОАЕ, САЩ и Турция. Инвестицията в Бургас до момента е около 30 млн. лв. и голяма част от бронираните машини, които виждаме, ще се произвеждат в крайморския град. Целта на д-р Антон Стефов (68) е висока – да сложи страната ни върху картата на производителите на отбранителна техника: „Аз отдавна съм в България, но отбраната, възстановяването и модернизирането на армията в последните години бяха на заден план“, посочва той.
Сега обаче е избрал точният момент. Войната в Украйна е променила всичко. В последните две години европейските разходи за отбрана се връщат на нива, невиждани от едно поколение. Само през 2023 г. в европейските страни – членки на НАТО, те се увеличават с 11%, а тази година държавите ще инвестират общо 380 млрд. щатски долара за защита, посочва сайтът Global Defence Technology. Според НАТО България ще вложи 2,18% от своя БВП (или $2.3 млрд.) и за първи път ще достигне целта от минимум 2% годишни разходи за отбрана, като 32% от тях са предвидени за военно оборудване. Този обрат в националните приоритети дава картбланш на д-р Стефов да стартира плановете си за България – построяването на завода в Бургас, насочен към европейския пазар и с потенциал да се наложи като ключов играч в региона, и превръщането на IAG в катализатор за местната икономика, работейки с български фирми като подизпълнители.
Докато наблюдава демонстрацията на открито с гасене на пожар от дрон, едно от многото възможни приложения на безпилотните летателни апарати, д-р Стефов коментира, че те, заедно с роботизацията и изкуствения интелект, са бъдещето на индустрията, а IAG не изостава и на крачка от тенденциите. В Бургас също ще се произвеждат дронове за употреба в различни сфери, в ход е проект с верижни роботи, а в рамките на година IAG ще излезе с разработка, базирана на изкуствен интелект.
ИНОВАЦИИТЕ ВИНАГИ СА БИЛИ ДВИЖЕЩА СИЛА както за инженера, така и за предприемача Антон Стефов. Като човек, който прекарва ежедневно по два часа в търсене на нови знания, в бизнеса той никога не е спестявал от разходи за ноу-хау и R&D. Ако една фирма не инвестира непрекъснато в R&D, постепенно губи актуалност и пазари, убеден е основателят на IAG. „В света непрекъснато излизат нови решения, които веднага рефлектират във военната област. Така че, ако искаме да сме в челните редици, трябва непрекъснато да се самообучаваме и обучаваме. Няма как да се спре на едно място, защото един застой рано или късно води до проблеми. Това е разковничето на успеха.“
Машинен инженер от Техническия университет в София (тогава ВМЕИ „Ленин“) с 4 патента в производството, научен сътрудник и преподавател, д-р Антон Стефов емигрира в Канада на 35. Воден е от „една илюзия“, създадена от филми и книги, че на Запад ще се реализира лесно, но действителността се оказва различна. Инженерът работи в строителството и като разносвач на пици, за да издържа семейството си. Отнема му време да се справи с английския, а после да го овладее и на професионално ниво, за да получи работа по специалността си. Но когато стига до този момент и животът му се подрежда, той напуска добрата си позиция, за да пробва късмета си като предприемач.
Основава IAG през 1993 г. в Торонто със съдружник. Българинът се занимава с инженерната дейност и дизайна, а партньорът му – с всичко останало. В този период пазарът търси основно бронирани автомобили за инкасо. В сектора обаче се пробива трудно, защото клиентите не искат да поемат излишни рискове парите им да се превозват с колите на неизвестна компания. Първият автомобил на IAG е купен от емигрант, който решава да даде шанс на българския инженер. Машината на д-р Стефов превъзхожда конкурентите си както в техническо отношение, така и във финансово. По-ниската цена е привлекателна за пазара и помага на стартиращата компания да бъде забелязана.
Следват три критични години, в които д-р Антон Стефов се труди без почивка, за да се утвърди: „Няма Нова година, няма Коледа, няма празници. Работиш, за да си покриеш разходите“. Често спи в офиса, в спален чувал, за да не губи ценни часове в отиване и връщане до дома си. Разминава се на два пъти с банкрут, но не губи кураж. Държи го поривът да използва знанията си, за да създава, и мечтата да успее. „Нещата не стават лесно, в повечето случаи даже не се получават от първия път. Процесът винаги е съпроводен с много труд, безсънни часове, усилия, разочарования, понякога и провали, но човек не трябва да се отказва, а да продължава“, казва собственикът на IAG.
В края на 90-те компанията влиза и в луксозния сегмент, трансформирайки автомобили на брандове като BMW, Mercedes, Audi, Lexus в свръхзащитени комфортни крепости на колела. Индивидуалните поръчки обаче така и не заемат голям дял от дейността на IAG. Подобни проекти са „изключително трудно изпълними“. Причината е, че бронировката налага сериозни промени в базовите параметри на колите, което изисква настройка на все по-сложните автомобилни софтуери, обяснява инженерът.
Големият подем на IAG се случва след атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ и последвалото влизане на американската армия в Афганистан – събития, дали силен тласък на отбранителната индустрия. Ако дотогава бронираните автомобили се ползват предимно във финансовия сектор и защита на хора на високо политическо или бизнес ниво, то след трагичната дата мироопазващите организации като ООН стават по-активни и нуждата им от адекватна протекция нараства. Скоро собственикът на IAG отваря първата си фабрика в Дубай, ОАЕ – най-удобното и евтино решение от логистична гледна точка заради съседството си с горещите зони Ирак, Афганистан, Сирия.
Компанията на българския инженер излиза на бойното поле след 2006 г., когато започва да произвежда военни и тактически превозни средства, а най-разпознаваемият й модел в категорията става Rila Extreme MRAP. Технологично IAG също се развива с бързо темпо и се утвърждава в бранша като един от най-модернизираните играчи. Но въпреки това д-р Стефов не вижда смисъл да патентова собствени разработки. „Най-добрият патент в момента е цената – заявява той. – В моята област нещата лесно се копират и затова възлагам повече надежди на добра организация, ефективност и на по-атрактивна цена, отколкото на патента.“
Този подход го отвежда и до американския пазар, за който произвежда бронираните автомобили за силите на реда и правоохранителния сектор. В производство влизат и бронирани линейки, автобуси и др. След САЩ компанията стъпва и в Турция. Но не всички международни начинания на д-р Антон Стефов са абонирани за успеха. В Индия бизнесът на IAG не потръгва заради инвестиционните условия. Правителството дава изключителен приоритет на компании с над 51% индийска собственост, което е неприемливо за д-р Стефов: „Нямаше как да се получи, защото щях да загубя контрол над фирмата и тя щеше загине. Така и стана“. Той приема философски подобни сценарии – бизнесът невинаги върви по възходяща линия. „Човек трябва да се научи да губи, да приема загубата и да продължи напред“, казва предприемачът.
Между 2012 и 2014 г. компанията му отбелязва своеобразен рекорд – 1500 бронирани автомобила са продадени за година. Дължи се на факта, че повечето са тойоти и лендкруизъри, които се бронират по-лесно в сравнение със създаването на една бойна машина 8х8 например, уточнява собственикът. Разработката на първия модел на РИЛА 8х8 отнема пет години – финалният продукт е представен за първи път през 2022 г. Процесът е сложен, изисква експертиза в разнообразни сфери – хидравлика, пневматика, комуникации, софтуер и др., и не приключва със слизането на машината от поточната линия. После тя трябва да издържи редица изпитания, за да бъде сертифицирана, като техниката на IAG следва стандартите на НАТО. Преодоляването на препятствия – ровове, наклон до 60%, вода, дори моделът да не е амфибия, са част от тестовете на бойните машини. Балистичните изпитания включват стрелба по ключови точки, а взривните – тестове с експлозиви, като най-новият модел на РИЛА 8х8 минава тест с 250 кг взрив и е с най-висока балистична защита по стандарта на НАТО – STANAG 4569 ниво 4, посочва д-р Антон Стефов.
Бизнесът му също устоява на изпитанията – грешките на растежа, икономическата криза през 2008 г., пандемията, ударила бранша със забавяне на доставките заради намалени мощности на големите производители. В последно време проблеми създават закъснения на доставките, свързани със заобикалянето на Суецкия канал. Но сега вниманието на д-р Антон Стефов е изцяло насочено към България и това, което се стреми да постигне чрез инвестициите си тук (освен завода в Бургас в проект е и фабрика за дронове и роботи в Симитли, където е закупил терен): „Искам познанията, които съм придобил навън с толкова години труд, опит и работейки с много организации, армии – всичко това, което съм правил в чужбина, да го правя и тук. И България да се върне на картата на военните производители от най-високо ниво.“
Източник на информация и снимка: https://forbesbulgaria.com/
Предприемачът Антон Стефов увеличава инвестицинните си намерения в община Симитли. Освен завод за бронирани автомобили, в Симитли ще се произвеждат дронове и роботика за военната индустрия.
Д-р Стефов насочва инвестициите точно в община Симитли защото съществува организация и инвестиционна политика на много високо ниво благодарение на кмета Апостол Апостолов.