Премини към основното съдържание

Водосвет и курбан в храма „Св. Архангел Михаил“ на 22 октомври в Брестово

В полите на Малешевска планина, на 20 км от Симитли, е сгушен 123-годишният храм „Св. Архангел Михаил“.

Всяка година, в навечерието на Архангеловден, храмът посреща поклоници и миряни – на храмов празник. Тази година храмът „Св. Архангел Михаил“ посреща миряни  на 22 октомври (неделя), от 12 часа – с водосвет и курбан.

Храмът е част от прочутия Тросковски или Брестовски манастир, събарян и опожаряван няколко пъти, но оцелял през вековете.  Манастирът "Свети Архангел Михаил" е в махала Поповска на село Брестово, което някога е било махала на село Тросково. Затова и манастирът е известен като Тросковски.

Той е с хилядолетна история. Граден е по уникална технология през 1 149 година.

Древните майстори споявали камъните с хоросан, напоен с мляко, а преданията от поколение на поколение в близкото село Сухострел разказват, че в основите на манастира майсторите слагали  захар и яйца.

 Иконостасът в църквата е на 123 години, съхранен в автентичния си вид и до днес.

В Тросковския манастир са отсядали Васил Левски и Иван Рилски, а цар Иван Асен II е прекарал детството си там.


През Средновековието тук е имало над 100 монаси. Историята и преданията разказват, че от тази света обител преди векове започва събирането на дарения за изграждане на Рилския манастир. Монасите заделили доста от спестените пари за строителството на Рилската света обител.

Градежът на църквата в Рилския манастир в първоначалния му вид е правен по макет на Тросковския манастир.

От тук са пренесени и огромните казани за курбан, които и до днес ги има в Рилската света обител.


Манастирът не бил подминат и от най-разрушителното земетресение в региона - Крупнишкото. От 150 години насам, откакто се измерва силата на земните трусове, то се смята за най-силното и опустошителното на Балканите и в континентална Европа - 7,8 по Рихтер. Изравнява божия храм със земята на 4 април 1904 година.

Но местните хора запретват ръкави и го възстановяват. Вдигнат е в предишния си вид с изцяло доброволен труд и дарения от селяните.

Днес от него е останала само църквата. През 2007 г. храмът е реставриран със средства на община Симитли.

Църквата в село Брестово е стопанисвана през последното столетие от потомци на свещеника, който отслужил първата литургия в новоизградената църква след 1904-та година. 

В навечерието на Архангеловден, всяка година село Брестово и храмът оживяват - за празник!

В неделя, на 22 октомври, камбаната ще бие за празник - за най-големия празник на вековния храм - за да помага св. Архангел Михаил!