Премини към основното съдържание

В края на годината Община Симитли подписа поредния проект за саниране на жилищна сграда

Апостол Апостолов, гробщина Симитли, спечелени проекти, проекти

Община Симитли е сред одобрените общини за саниране на многофамилни жилищни сгради, от които седем са в общинския център и една е в кв. „Орловец“ на село Черниче.

Именно жителите на общината са нейният най-ценен актив, а енергийното обновяване на жилищните сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост – Етап I, е сред проектите, с които се осигурява по-приятна среда за живот, което има и директна полза за самите жители.

В качеството на водещ партньор – Община Симитли днес подписа проект за енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, намираща се на ул. „Христо Смирненски“ 56 в града. Договорът за  предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ - ЕТАП I между Общината и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, ще даде възможност да бъдат постигнати важни показатели, както за общината, така и живеещите в блока граждани. Основните цели на тези проекти  са: намаляване на емисиите на парникови газове (tCO2 /год.), понижаване на годишното потребление на първична невъзобновяема енергия kWh/год и увеличаване на процента на спестявания на потребление на първична невъзобновяема енергия. Не на последно място проектът допринася за повишаване стандарта на живот в града.

Общината има още 14 проекта за саниране на многофамилните сгради по Етап I на територията на община Симитли, включително в общинския град, в селата Черниче и Брежани, които са в списъка с резерви. Надяваме се през новата година да бъдат включени за финансиране при реална възможност от страна на регионалното министерство, каза кметът на община Симитли Апостол Апостолов.

В навечерието на новогодишната нощ община Симитли е одобрена и с проект, финансирането за който ще бъде осигурено по мярка на МИГ Струма в областта на фестивалната дейност в общинския град. Чрез този проект ще бъдат популяризирани местни храни – хляб, вино и културно наследство - фолклорно пеене. С проекта се комбинират дейности по пренасянето на културен опит, знания, умения и традиции между различните поколения, опознаването, съживяването и популяризирането на автентични местни традиции и фолклор за територията на Община Симитли.

Преди броени дни кметът подписа и договор за финансиране на проект, свързан с изграждането на туристически информационен център в града, с осигурено финансиране по мярка, отново от Стратегията за ВОМР на МИГ Струма.

Множество са проектите, които бяха одобрени през изминалата година, благодарение на процедури за финансиране именно от Стратегията за ВОМР на МИГ Струма. Сред кандидатите, спечелили проекти са и фирми, неправителствени организации, както и религиозни храмове на територията на общината. Чрез реализирането на тези проекти ще бъдат дадени възможности за повишени производствените капацитети на фирмите, за закупуване на оборудване, свързани и подпомагащи дейността им. В лицето на Община Симитли всички срещат сътрудничество и подкрепа за реализиране на идеи и проекти, които допринасят за по-добър живот и просперитет.

До момента стартирали и в реализация са над 30 проекта, което е добър знак и показател, че общинското ръководство следва основната цел, върху която е фокусирано през всички тези мандати, а именно: реализиране на проекти, които доказват до момента, че успяват да подобрят условията за живот на населението, достъпа до основните услуги за населението и стимулират устойчивото развитие на селищата. Все цели и приоритетите, заложените в Плана за интегрирано развитие на Община Симитли и важни за всички нейни жители,  сподели кметът Апостол Апостолов.