Днес в община Симитли се състоя едно незабравимо събитие, посветено на Международния ден на хората с увреждания. За първи път всички социални услуги в общината обединиха усилия, за да отпразнуват заедно този важен ден и да подчертаят значението на включването на хората със специални потребности във всички аспекти на живота.
„Днес говорим за човека, неговите индивидуалности и лично достойнство, а не за неговите увреждания.“, споделиха организаторите, с което подчертаха, че фокусът на събитието е поставен върху уникалността и потенциала на всеки човек, независимо от неговите предизвикателства и специални потребности.
Тържеството включи богата програма с песни, стихотворения и игри, изпълнени от самите потребители на социалните услуги. Те представиха прекрасен спектакъл, показвайки своите знания, умения, таланти и мечти, с което доказаха, че с желание и подкрепа могат да постигнат всичко.
Празникът споделиха Кметът на община Симитли Апостол Апостолов, зам.-кметовете Елеонора Гаврилова и Маруся Филатова, Председателят на Общински съвет – Симитли Вилимир Александров, началникът на отдел „Социалните и хуманитарни дейности“ Ивайло Гоцев и директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ – Благоевград Александър Балев.
Празненството завърши с подаръци от благотворителната кауза „Феникс на доброто“, вкусна храна, приготвена от кухнята на Домашен социален патронаж и много емоции. Изненадата в края на деня поднесоха съвместно "Феникс на доброто" и футболистите от ФК Септември Симитли. Дарението, под формата на спортни стоки, настолни игри и пъзели, ще послужи на хората, настанени в домовете за по-приятно прекарване на свободното време. Момчетата от отбора раздадоха топки, федербали, боулинг и други артикули, които много зарадваха всички присъстващи. Директорите на центровете с огромна благодарност приеха дарението, а радостта на хората с увреждания се виждаше ясно в очите им. С този жест, "Феникс на доброто" поставя начало на дългосрочно партньорство, насочено към подобряване на живота на нуждаещите се в града.
Събитието в Симитли бе не само празник, но и послание за толерантност, съпричастност и подкрепа към хората със специални потребности. Организаторите изразиха надежда, че то ще се превърне в традиция, която ще се развива с всяка изминала година и ще вдъхнови и други общини да следват този пример.