Премини към основното съдържание

Село Крупник, представи своята кукерска група, която е една от най-многобройните и награждавани групи в община Симитли

Групата от с. Крупник е една от най-многобройните и награждавани групи в община Симитли. Участие в нея взимат голяма част от мъжете, жените и децата в селото, като всяка година броят на децата се увеличава, което означава, че традицията в Крупник е жива.

С голямо вдъхновение и ентусиазъм местните сурвакари се подготвят за всяка своя изява. Групата се състои не само от малки и големи бабугери с кожи, а също и от старци, мечка и мечкар, поп, дяволче и др. Старците от Крупник са едни от най-внушителните и атрактивни участници във всички фестивали, с най-автентични руби. А групата като цяло всяка година представя най-хубавите и оригинални маски и костюми.

Всички кукери впечатляват с изключително красиви традиционни кукерски костюми, старателно изработвани и поддържани от самите тях.

Групата от с. Крупник традиционно участва не само във фестивалите в община Симитли, а също и в гр. Перник, Разлог, Раковски, Челопеч, Костенец и  много др.

Когато наблюдаваш, се питаш, откъде извира живецът и желанието на тези хора да правят живота по-добър и по-истински; да съхраняват в продължение на десетки години тази традиция, наследена от техните деди и да я предават на своите деца, внуци и правнуци.

 

Най-възрастният участник тази година е баба Велика Младенова на 86 години.

 

 

Групата представи ритуала Сирни Заговезни, който се чества винаги в неделя, 49 дни преди Великден. На този ден искаме прошка от кумуве, родители, близки и роднини. Прошка не си искат само съпрузите.  По традиция по-младите посещават домовете на по- възрастни роднини и близки и искат прошка. Целуват ръка на родителите си и изричат "Прощавай, мале, тате..." , а те отговарят "Просто да ти е! Господ да прощава".

На празничната вечеря се слагат всякакви млечни продукти, баница със сирене, яйца, праз лук, без месо.

След празничната трапеза на Сирни Заговезни, вечерта се извършва ритуала Хамкане. На дълъг конец се връзва яйце или халва. Децата трябва да опитат да хванaт с уста яйцето, без да го докосват с ръце. Вярва се, че само да го допреш със зъби - цяла година ще се радваш на добро здраве. След ритуала конецът се пали и възрастните гадаят по начина, по който гори, каква ще е годината. Ако има млади за женене в къщата, а конецът припламне - скоро ще има сватба. Ако гори конецът бързо - много жито ще има през годината, ако конецът тлее - на лошо ще е. Черупките пък хвърлят при кокошките да снасят повече яйца.

Прошката е символ на благородство и дълбок вътрешен мир.