Премини към основното съдържание

Празнуваме Богоявление!

Богоявление, Йордановден, Богоявленски кръст, кръст

Днес празнуваме един от най-големите християнски празници – Богоявление, наричен още Кръщение Господне или Йордановден. Днешният празник е посветен на кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан, извършено от свети Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият Дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е моят възлюбен син, върху когото е моето благоволение“, откъдето идва и названието на празника – Богоявление.

Богоявление (Йордановден) е третият по значимост християнски празник през годината и е един от дванайсетте Господски и Богородични празници. 

На днешния ден се извършва велик Богоявленски водосвет, както над съдовете с вода в храмовете, така и край водните басейни. С осветената вода се поръсват всички вярващи и техните домове. Светената вода се пази през цялата година и се използва за пиене или за поръсване, като знак за очистване на греховете и получаване на Божие благословение. 

Ритуалът по потапяне на кръста и освещаване на водното естество винаги е съпътстван от спасяването на светинята. В него участват мъже, които, след празничната служба в черквата, влизат в ледените води, за да извадят кръста.

Йордановден в община Симитли ще бъде отбелязан във всички населени места от общината. Празничният ден в общинския център ще започне с тържествена служба в храм „Рождество на Пресвета Богородица“. След службата ще тръгне литийно шествие до моста над река Струма, където ще бъде извършен водосвет и потапяне на Богоявленския кръст от 11:30 часа.

В Полена ритуалът ще е от 9:30 часа, а в Полето от 10:30 часа. В Черниче, Крупник и Брежани потапянето на кръста е от 11:00 часа. В Железница потапянето на кръста и неговото спасяване ще бъде извършено от 12:00 часа, а в Градево – от 12:30 часа.

В народните вярвания на Йордановден, с освещаването на водното естество, свършват така наречените „мръсни дни“. Поверията на днешния ден са свързани и с времето – ако е студено и сухо, то годината ще бъде добра и плодородна, а замръзне ли кръстът във водата, значи ще е здрава и плодовита. Според вярванията, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

Според поверията на старите българи в нощта на празника реките спират да текат и стават лековити. Вярва се, че водата на този ден има свещени свойства и затова се пази през цялата година, като се използва за лекарство. През нощта срещу празника, когато “небето се отвори” се вярва, че всяко желание се изпълнява, стига човек да изрече на глас това, което иска.