Премини към основното съдържание

Фестивалът в Симитли посрещна за пръв път кукери от силистренското село Калипетрово

Традициите от Силистренско представиха за първа година в 21-ото издание на „Симитлия – Древната земя на кукерите“ група „Гребенци“ при НЧ „Пробуда – 1940“ в село Калипетрово. За пръв път групата показва традициите от този далечен край на страната, което е и стремежът на фестивала – да покаже красотата, уникалността и пъстротата на кукерството в България!

Кукерската група в Калипетрово датира още от края на 18 век, а още с основаването на местното читалище през 1940 г. е жанр от художествената самодейност на читалището.

Традицията им е свързана с празника „Куковден“, който започва рано сутринта в неделя на Сирни заговезни. Характерно за тях е кукерското хоро и кукерското надбягване.

В персонажа на дружината са кукери, „магаре” и „Аджи боба”. Кукерите обличат на кръката бели навуща с кръстосани черни върви във формата на буква „Ж“, обути с цървули. Кукерите опасват бяла фуста, препасват алфатарска престилка, обличат бяла плетена или тъкана фланела, червен елек от опас, а на гърдите кръстосват копчалия каиши. На кръста завързват преплетено въже, на което са навързани траките. На главата слагат маска – гугла с висока около метър дървена конструкция, която е украсена с разноцветни кокоши или гъши пера. На лицето кукерите носят маска, с нашити разноцветни парлцалчета, с нос от дръжка на кратуна и драда от опашка на петел. На гърба се спуска конска опашка и разноцветни дълги панделки.

Кукерският фестивал участва в едни от най-големите фестивали в страната и е отличен с редица награди.