Премини към основното съдържание

Бъдни вечер е!

Бъдни вечер

Днес, 24 декември честваме един от най-светлите християнски празници – Бъдни вечер. Празникът е посветен на дома и огнището. Според Библията на Бъдни вечер започват родилните мъки на Дева Мария.

 

Вечерта на 24 декември е начало на празненството, възславящо Христовото рождение. На този ден християните се подготвят духовно – чрез пост, изповед и молитва да приемат Светото Причастие. Празникът е пряко свързан със следващия ден –  Рождество Христово.

 

От православна гледна точка няма никакво значение или друго изискване, освен ястията на трапезата да са постни, тъй като е последният ден от Рождественския пост. Традиционно на вечерята на Бъдни вечер се казва молитва и домът се прекадява с тамян.

 

Обичаи и традиции на Бъдни вечер:

Народните обичаи и традиции на Бъдни вечер правят този празник интересен, изпълнен с мистика и вълнение. 

На този ден семейството трябва да бъде заедно, като всеки изпълнява конкретни задачи.

Денят започва със запалването на бъдника. Това е тригодишно дъбово дърво отсечено в гората от млад момък. Бъдникът се пали от най-възрастния член на семейството. Традициите повеляват на този ден огнището да не се изгасва, винаги трябва да има някой, който да е буден, за да пази огъня. Именно той е символ на живота в дома, както и на раждането на Исус Христос.

По бъдника се извършвали и най-различни предсказания, например ако от него излизали искри това означавало изобилие. Също така се вярва, че той е причина на празничната трапеза да гостуват мъртвите предци и самата Божия Майка. Пепелта от огнището не се изхвърля. Обикновено стопаните я пръскат в нивите и лозята – за плодородие. От нея слагат и в семето за посев.

Днес празнуват всички носещи имената: Евгени (означава благороден), Евгения, Женя, Жечка, Благородна, Бисер, Бистра, Божин, Божан, Божана.