Премини към основното съдържание

Посрещаме астрономическата пролет точно в 11:37 ч.

Днес посрещаме астрономическата пролет. Тя ще настъпи днес в 11:37 часа българско време за Северното полукълбо. За имен ден на този прекрасен ден трябва да почерпят хора с пролетни имена като Пролет, Пролетина, Пролетка.

 

Първа пролет е денят на пролетното равноденствие, когато продължителността на деня е равна на нощта. Днес Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката пресича пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера преминава в северната.

Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата астрономическа пролет е равен на една тропична година и се равнява на 365,24219 денонощия. По света е възприетата календарна система, основаваща се на т.нар. „Григориански календар“.

Според календара по определен начин се редуват обикновени години по 365 дни и високосни по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика.

Това е направено за удобство, но е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година – варира между 20 март, 21 или 22 март за северното полукълбо. Календарната дата зависи от това, колко години са минали от последната високосна.