Кметът на Симитли Апостол Апостолов се включи в пресконференция, на която кметове от Югозападна България дискутираха таксата за битови отпадъци. Пресконференцията е организирана от Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО) и е свързана с предизвикателствата пред общините във връзка с преминаване към принципа „замърсителят плаща“, който влиза в сила от 1 януари 2026 г.
Кметове на 35 общини от Югозападна България излязоха с позиция относно политиките на местните власти за управление на отпадъците. От нея, както и от пресконференцията стана ясно, че огромната част от общините дофинансират услугите, свързани със сметосъбиране, сметоизвозване и всички компоненти, от които зависи чистотата на градовете и селата. Това дофинансиране е за сметка на други дейности – социални, културни, спортни и икономически.
На пресконференцията бе посочено, че за да се запази качествена услугата, е необходимо преразглеждане на мерки за постигане на баланс между обществената значимост на дейностите по поддържане на чистотата и социалната поносимост на размера на такса битови отпадъци. Постигането на този баланс ще гарантира прекратяване на системното дофинансиране на дейностите за чистота и ощетяването на други сфери от социално – икономическия живот на общините, се посочва в позицията.
Сред икономическите фактори, които влияят на таксата, са планираното повишаване на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г., инфлационните процеси, разходите за поддръжка на вече изградените инсталации и съоръжения и други фактори. Очакванията на общините са, че тези фактори ще задълбочат системния дефицит във финансирането на услугата, ако не бъдат предприети мерки за ограничаване на този процес.
В позицията, а и на пресконференцията бе посочено, че вземането на мерки още от сега, ще доведе до по-плавно преминаване от 1 януари 2026 г. към новия начин на формиране на такса смет. Една от тези мерки за намаляване на дефицита е плавно повишаване на такса битови отпадъци, посочиха кметовете на редица общини.
Общинските кметове изразиха и очакване за подкрепа от страна на централната власт и отговорностите институции при подготовка и при въвеждане на принципа „замърсителят плаща“, прилагането на новите бази за изчисляване на такса смет и постигането на целите на рециклирането.
Кметовете изразиха и позиция, че са необходими законодателни промени в нормативната уредба, касаещи местните данъци и такси.