В навечерието на 24 май Регионалният исторически музей в Благоевград не беше просто място за съхранение на миналото – той оживя като сцена на памет, вдъхновение и родолюбие.
Под ръководството на г-жа Ангелина Василева - главен учител по БЕЛ, и г-жа Вяра Боянска - старши учител по БЕЛ в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, бе проведен открит интегриран урок по родолюбие на тема: „Под игото” в музейна зала, с който бяха представени сцени от пробуждане на духа и героични събития от 1876 г.
Участваха ученици от 7.б, 10.а и 10.б клас, а урокът съчета литературното образование с история, гражданско възпитание, психология, театър, музика и информационни технологии.
Образователните, възпитателните и формиращите цели на урока бяха постигнати посредством интерактивни методи, техники и средства: електронни платформи Wordwall и LearningApps, флашкарти, драматизация, проектна дейност, дневник на Рада и др. Методическата единица беше подчинена на дидактическите принципи за нагледност, достъпност, съзнателност и активност, индивидуализация и диференциация.
Ходът на урока беше динамичен, интерактивен и зареден с вълнение. Началото постави въпрос, който отеква и днес: „Какво ни кара да се връщаме към героите от романа „Под игото” и героичните събития от 1876 г.?”. Отговорите на учениците не закъсняха – през електронни платформи и флашкарти те оживиха образите на Рада Госпожина, Бойчо Огнянов, Кириак Стефчов, чорбаджи Марко и Димо Безпортев (Редактора).
Прозвучаха „говорещи“ карти за живота на Вазов, за престоя му в Одеса, за създаването и публикуването на романа; за преиздаването и значението му като първи български роман.
В урока бяха включени филмови и театрални интерпретации. Ученичката Константина Мицова от 10.б клас представи кадри от филма „Под игото” (1952) и снимки от театрални постановки с кратък коментар по темата за връзката на литературата с филмовото и театралното изкуство.
С емоция и дълбочина Антония Стоилкова, ученичка от 10.а клас, анализира историческите, социално-психологическите и емоционалните пластове в романа „Под игото”.
Кулминация на урока бе драматизацията на „Радини вълнения“ от седмокласниците, под ръководството на г-жа Ангелина Василева. Театралната сцена беше толкова истинска, че аплодисментите сякаш разтърсиха стените на музея. Последва изпълнение на песента „Къде си, вярна ти любов народна“, в което гласовете на ученици и учители се сляха в едно родолюбиво послание.
Старши учителят Вяра Боянска беше предварително поставила творческа задача на десетокласниците да създадат емоционален дневник на героинята - с четене на откъси от „Дневника на Рада” (интерпретация на чувствата ѝ, вярата, болката и надеждата). Живка Живкова - ученичка от 10.б клас, представи своя емоционален дневник.
Десетокласничката Елизабет Гицова сравни образователната система през Възраждането и днес.
Младите учители-стажанти - Милена Миленкова, IV курс, и Ивана Димитрова, I курс - от специалност „Българска филология” в Югозападния университет, споделиха трепетите си – не просто като бъдещи преподаватели, а като част от новото пробуждане на българския дух в класната стая.
Финалния акорд постави д-р Елена Чалгънова, музейният уредник, която представи автентични оръжия и документи от епохата на Априлското въстание – предмети, които говорят без думи.
След урока учениците посетиха къща музей „Георги Измирлиев – Македончето” – символ на саможертвата и свободолюбието.
Сред гостите на открития урок бяха: Таня Янкова - директор на СУ - гр. Симитли, Ваня Добринска - зам.-директор по учебната дейност, Юлиана Христова - ст. експерт по български език и литература в РУО - гр. Благоевград, Вилимир Александров - председател на Общински съвет - гр. Симитли, Елеонора Гаврилова - зам.-кмет в община Симитли, Иванка Иванова - гл. учител в начален етап, учители от методическото обединение по български език и литература и чужди езици и от методическото обединение по математика, природни науки и информационни технологии; родители и ученици.
Този урок не беше просто час по литература. Беше час по родолюбие, памет и отговорност. Доказателство, че когато учителите по български език и литература - г-жа Ангелина Василева и г-жа Вяра Боянска - влагат душа и сърце, учениците се вдъхновяват, историята оживява не само в книгите, но и в умовете и сърцата на едно ново поколение българи.