Премини към основното съдържание

„С поглед към новото време“ – Симитли отбеляза Деня на народните будители с вдъхновение и признателност

Община Симитли (121), Апостол Апостолов (206), Ден на народните будители (675), 1 ноември (2516), Народно читалище „Св. Климент Охридски – 1922“ (3201), „С поглед към новото време“,

Тази вечер в Симитли тържествено бе отбелязан Денят на народните будители под мотото „С поглед към новото време“. С почит към миналото и с вдъхновение за бъдещето, Община Симитли събра в празнична вечер духовност, музика и признателност към онези, които и днес пазят и развиват българската култура, традиции и слово. 

Събитието се проведе в киносалона на Народно читалище „Св. Климент Охридски – 1922“ – град Симитли, което от десетилетия е средище на културния живот в общината – дом на духовността, творчеството и съвременните будители.
Читалището и тази година прегърна идеята на празника, събирайки под своя покрив творци, музиканти и вдъхновители, които с делото си доказват, че будителството е жива сила и днес. Водещ на тържествената програма беше Рангел Вангелов, който представи участниците в празничната вечер.

На сцената се изявиха Квартет „Чучулиги“ (Елена Божкова, Полина Паунова, Станислава Бобева и Мария Георга), Елена Божкова – писател и ръководител на легендарния хор „Мистерия на българските гласове“, Христо Златков – педагог и музикант, дует Ивана и Ивона Малчови, Калина Марянска – хореограф и режисьор, Фолклорен ансамбъл „Веселие“ – град Симитли, както и Станислав Иванов – продуцент и автор на вдъхновяващия филм „Баба Райна – огънят на традициите“.

Публиката имаше възможност да се докосне до магията на българската духовност и да преживее част от творческия свят на Елена Божкова чрез представянето на нейните книги: „С пулса на Мистерията на българските гласове“, „Между Бога и огъня“, „Дивата музика на шоплука“, „Новели“ и „Мъжки сълзи“.

В рамките на вечерта бе прожектиран и документалният филм „Баба Райна – огънят на традициите“ – кинематографично пътешествие към корените на българското, към силата на традицията и към една жена, която я пази жива на Станислав Иванов.

Денят на народните будители е ден на признателност – към онези, които чрез слово, песен и пример пробуждат вярата, самочувствието и любовта към родното.

По повод празника кметът на община Симитли Апостол Апостолов поздрави всички присъстващи в салона на читалището и връчи грамоти на съвременни будители, които с делото си продължават мисията на своите духовни предшественици, сред които и главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Веселие“, за приноса му в съхраняването и развитието на българския фолклор и култура.

Празничната вечер завърши с емоционалното изпълнение на Христина Кръстева, която плени публиката със своя ангелски глас.

Залата на читалището бе изпълнена с топлина, аплодисменти и усещане за духовен подем – доказателство, че будителството не е само минало, а и жива традиция, която вдъхновява настоящето.