На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На този ден отбелязваме националния празник на просветата и културата и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още като Солунските братя.
Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий - създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров - това е общият църковен празник на двамата светии.
През 1857 г. денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г., този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.
С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна. 11 май се чества от православната църква като празник на Св. св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.
Днес е и Празникът на народните читалища. Отбелязва се съгласно Устава на Съюза на народните читалища, приет от 26-ия редовен конгрес на организацията през м. ноември 1990 г. в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В община Симитли 24 май ще бъде отбелязан тържествено и с редица прояви.
От 9:30 часа в празничния ден ще тръгне традиционното шествие на учениците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – град Симитли. Началото на шествието е училището в Симитли, след което ще премине през централните улици до пл. „Септември“. На сцената на площада възпитаниците на школото ще изнесат програма, посветена на делото на светите братя Кирил и Методий.
С тържество СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – село Крупник ще посрещне Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. От 10:00 часа на площада в селото ще започне празничната програма, с която ще се почете делото на нашите първоучители, а ученици, учители, жители и гости на Крупник ще изразят уважението си към силата на словото и духа. Днес е и празник за абитуриентите на училището в Крупник – тържественото изпращане на випуск 2025 година!
За Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност възпитаниците и учителите на ОбУ „Св. Паисий Хилендарски“ – с. Долно Осеново са подготвили програма, с която да отбележат светлия празник. Началото на тържественото отбелязване на празника е от 9:30 часа в двора на училището.