Днес в залата на Общинска администрация – Симитли бе проведено публично обсъждане във връзка с концепциите за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ).
Това е поредното публично обсъждане организирано от Областен информационен център (ОИЦ) – Благоевград, като част от Звеното за публични консултации към Регионалния съвет за развитие (РСР) на Югозападен регион (ЮЗР).
Концепцията, в която участва Община Симитли е в качеството на партньор, съвместно с водещия партньор – Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград и останалите партньори – Община Благоевград, Община Гоце Делчев, Сдружение „На фокус“, „Девис-60“ ЕООД и ОСАИК „36 маймуни“.
Целта на публичните обсъждания е да бъде осигурено участието на местните общности в процеса на подбор, като мненията и коментарите да бъдат представени на широкия състав на РСР на ЮЗР, който да ги вземе под внимание, преди да изготви приоритизирания списък с концепции за изпълнение и да одобри общата програмна концепция за развитие на ЮЗР.
На проведеното обществено обсъждане в залата на Общинска администрация – Симитли присъстваха кмета на община Симитли Апостол Апостолов, които поздрави всички гости на мероприятието, г-жа Маруся Филатова зам.-кмет на община Симитли с ресор „Проекти и програми“, председателя на Общински съвет – Симитли Вилимир Александров, експерти от общинска администрация, председатели и секретари към читалищата на територията на общината, читалищни дейци и заинтересовани граждани.
С цел по-рационалното използване на природните, културните, историческите и географските ресурси, с които нашата област разполага, Община Симитли прие да участва и се включи в Концепция за интегрирани териториални инвестиции, която е сред одобрените на този етап Концепции, сподели пред присъстващите зам.-кмета на община Симитли г-жа Маруся Филатова.
Дейността за Община Симитли по Програма „Развитие на регионите“ е с наименование „Създаване на туристическа иновативна мрежа за туристите в община Симитли“ включва следните поддейности, а именно: Създаване на мрежаот туристически информационни точки в 8 от читалищата на територията на общината в населените места – град Симитли, Крупник, Железница, Черниче, Полето, Брежани, Градево и село Долно Осеново.
Целта на програмата е да се предоставят съвместно с читалищните дейци, качествени туристически продукти и услуги на туристите, посетили общината и дошли на неорганизирано посещение в нашата община. Така ще бъде създаден директен контакт с туристите, които ще могат да се потопят в живота на местното население. Също така е заложено обновяване на изложбената зала към Народно читалище „Св. Климент Охридски - 1922“ - град Симитли и създаване на дигитална информационна мрежа с необходимия софтуер и дистанционно управление, която ще обхване комуникационни точки на оживени локации с голям пътникопоток в града и населените места в общината. Мрежаща ще включва 16 информационни точки, от които ще бъдат поставени 8 електронни табла в селата, 4 билборда – на вход и изход на град Симитли, както и в близост до главен път Е79 и 4 табла – монтирани на общински терени.
Гости на публичното обсъждане в Симитли бяха партньорите по програмата г-жа Маргарита Мачева – директор на Драматичен театър Никола Вапцаров – Благоевград, г-жа Лилия Бояджиева - експерт от Дирекция „Европейски проекти и програми“ към Община Благоевград и г-жа Янислава Вангелова представител от Сдружение „НА ФОКУС“.
Планувани са мерки, в които община Симитли ще бъде включена чрез разработване на общ интегриран туристически маршрут със свой туристически модул за дестинация Симитли, провеждане на маркетингова кампания, разработване на рекламни трейлъри, както и разработване на туристически онлайн платформа-своеобразни туристически гидове за Дестинация „Симитли“ и рекламни каталози с информация за културните дадености за общината.
Настоящото партньорство е в отговор на целенасочените политики на Община Симитли за развитие на общината, за което свидетелстват проектите и инвестициите, подпомагащи процеса по превръщането на Симитли в предпочитана дестинация за посещение през цялата година и развитието на селския туризъм в неговото многообразие.