Публична лекция разказва за раннонеолитното селище Равен край Брежани. Публична лекция на археолога Петър Зидаров разказва за раннонеолитното селище Равен край Брежани в Регионалния исторически музей. Лекцията „Квадратура на кръга“ разказва за картиране на застроеното пространство в неолитните селища по Струма чрез геофизични методи.
Тези проучвания са направени в края на август и показват какво да очакваме, какво има под земята, разказа археолога Малгожата Гребска – Кулова, която ръководи разкопките при местността Равен. В лекцията, която е на 10 декември от 16:00 часа в Регионалния исторически музей в Благоевград, ще бъде направено сравнение и с друго селище по горното течение на Струма.
Селището при местността Равен съществува отпреди 8000 години и това са първите заселници в този регион, разказа археологът. Първото селище е просъществувало около 200 години, но унищожено от пожар, след което е изградено ново селище, впоследствие също унищожено от огнена стихия. Пожарите дават възможност в днешни дни археолозите да открият добре очертани къщи, както и предмети в тях, които разкриват живота на хората преди хиляди години. Те са отглеждали овце и кози от животните, както и зърнени култури – ечемик и лимец.
Обектът е най-високоразположеното раннонеолитно селище в региона. То е на кръстопът между долините на Струма и Места, както и на изхода на Кресненското дефиле, което прави разположението му стратегическо.
Обектът край Брежани предизвиква голям интерес сред специалисти, разказа археологът Малгожата Гребска – Кулова, която докладва резултатите от проучванията при Равен на различни международни конференции. По думите ѝ посетителите на Брежани се интересуват от обекта, а жителите на селото са съпричастни към идеята за неговото проучване. Археолозите имат идея да се направи реконструкция на откритите сгради, с което да се покаже и ежедневния живот на хората отпреди 8000 години.
През 2023 г. в местността Равен край Брежани се проведоха разкопки на едно от най-старите ранни неолитни селища в България. Експедицията бе дело на Регионален исторически музей – Благоевград в лицето на археолога Малгожата Гребска-Кулова, Община Симитли и кметство Брежани, с участието на студенти и научни ръководители от специалност Археология на Великотърновски университет.