Премини към основното съдържание

До няколко седмици ще бъде сформиран инициативен комитет за изграждане на яз. „Ракочевица“, обяви кметът на Симитли

Симитли, предаване, радио, интервю

До няколко седмици ще бъде сформиран инициативен комитет за започване изграждането на язовир „Ракочевица“, каза кметът на Симитли Апостол Апостолов в предаването „Събития и личности“ по БНР – Радио Благоевград. В едночасово изнесено студио на радиопредаването от Симитли бяха засегнати различни теми, сред които за индустриалната зона, за промишлената зона, както и за реализираните проекти и развитието на малките населни места в община Симитли. В предаването взеха участие още заместник – кметът на Симитли Маруся Филатова и кметовете на Полена Веселин Топузов и на Черниче – Георги Стефанов.

Една от най-бързоразвиващите се общини у нас година след година надгражда вече реализирани проекти и идеи. Една от новините, които Апостолов обяви в рамките на предаването, е идеята за инициативен комитет, с цел изграждане на язовира.

„Големият проблем с водната криза, който се очертава през следващите години, може да бъде решен при нас единствено и само с изграждането на този язовир. Надявам се, че ще получа подкрепата на по-голямата част от моите колеги кметове, тъй като яз. „Ракочевица“ ще може да бъде ползван за водоснабдяване не само на община Симитли, но преди всичко и за община Благоевград, а и по цялото поречие на река Струма. Мисля, че този грандиозен проекти ще намери разбиране от правителството, вярвам в новия министър – председател Росен Желязков, вярвам в това, че правителството ще изкара максимално дълъг период да работи и ще ни даде възможност да започнем този голям проект, който касае цялото поречие на река Струма, но и цяла Югозападна България“, посочи в ефира на БНР – Радио Благоевград Апостол Апостолов.

За развитието на общината кметът подчерта, че за него е гордост всичко, което се случва и се създава. Индустриалният парк вече е на ниво, в което се прави подробен устройствен план, в рамките на няколко месеца ще започне изграждането на предприятията.

В края на месеца един от най-големите инвеститори в този индустриален парк – Антон Стефов, ще бъде в община Симитли и с него ще бъде уточнено кога ще има готови, изградени препдриятия на територията на индустриалния парк, каза още Апостолов. Предприятията ще са предимно в сферата на военната промишленост – производство на дронове, бронирани автомобили, сред които и такива за спешна помощ и противопожарни, както и бронирани автомобили, които ще се ползват в армията.

„Голяма част от тези бронирани коли ще бъдат управлявани с дронове, с роботи, ще се набляга най-вече на производството на дронове и на роботизацията“, посочи кметът на Симитли и допълни, че вече е започната работа по системата за дуално обучение в училищата в община Симитли. Имаме контакт и с Югозападния университет „Неофит Рилски“, където също да се обучават такива кадри, както и с част от училищата в община Благоевград, каза още Апостолов.

Във връзка с промишлената зона, която функционира на територията на Симитли, общинският кмет посочи, че вече работят 13 предприятия, има изградени ПУП-ове за още две. „За нас е гордост това, че първото предприятие, което произвежда оптични кабели на територията на Република България, е точно в град Симитли, в промишлената зона“, посочи общинският кмет. По думите му всички предприятия работят на пълен капацитет, с изключение на едно, което все още търси работиници, но и към момента в него работят над 300 човека.

„На територията на квартал „Орловец“ в село Черниче има вече две предприятия, които работят, и то работят качествено. Между другото там се прави и в момента подрободен устройствен план, който е пред завършване и ще има може би още 3-4 предприятия, които ще се изградят там. Освен това ще има бензиностанция, заведения за хранене, магазини на пътя Е-79 в близост до Черниче. Така че първа, втора, отиваме и към трета промишлена зона вече в община Симитли“, каза Апостолов.

 

За инвестиоционната програма и за реализирането на проектите разказа зам.-кметът с ресор „Проекти и програми“ в Община Симитли Маруся Филатова, която посочи, че финансиране общината осигурява основно по две направления – по инвестиционната програма за общините, финансирана със средства от Държавния бюджет и с европейски програми, основно Програмата за развирие на селските райони 2014 – 2020 г.

Започнати и почти или напълно реализирани през 2024 г. са редица проекти, сред които изграждането на футболен стадион в село Полена, благоустрояването на парка в село Крупник, предвижда се реконструиране на пътя за Долно Осеново, общинският път по плана за село Железница, и на на последно място, започнат е основен ремонт на 12 улици в Крупник, Брежани, Полето и Симитли. До няколко месеца ще бъдат приключени и отчетени три проекта, по които бяха обновени и 9 улици в град Симитли и селата по Програмата за развитие на селските райони.

През настоящата година ще довършим започнатото, посочи Маруся Филатова в ефира на предаването. По процедура „Енергийна ефективност“ има проект, който приключи и по който бяха монтирани фотоволтаични инсталации за собствено потребление в детски градини, училища, включително и на административната сграда на общината.

„Ще довършим започнатия проект по Плана за възстановяване по процедура „Монернизация на образователната среда“, където училището в Крупник и детска градина в центъра на града се извършват мерки за енергийна ефективност. През тази година 2025 г. вече в ход са изпълнение на мога да кажа общо 13 проекта по Плана за възстановяване, 5 от които са свързани с подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичния сграден фонд“, каза още Филатова. Сред проектите са за обновяване на две читалища – в Железница и Брежани, два спортни комплекса в Крупник и в Симитли, и административната сграда, в която са ситуирани полицейският участък и социалната служба.

„По-грандиозни и важни не само за сградния фонд, собственост на общината, но конкретно за гражданите са 8 проекта, които включват обновяване на многофамилните жилищни сгради по етап I. Тук имаме подписани и вече в изпълнение 8 проекта, договорирани с МРРБ на обща стойност 4 млн. лева. Но сферите и областите, в които се приоритизираме, съвсем не се изчерпват с енергийната ефективност.“, каза още Маруся Филатова и посочи, че предстои да бъде изградена нова резидентна услуга в село Полена, има и подписан договор за обновяване на уличното осветление в село Черниче и в град Симитли.

„Предстои всеки момент да започне да се прави главната улица на Симитли, ще се направи основен ремонт по нея по Програмата за развирие на селските райони. Освен това започна приема по Програмата за следващия програмен период, където имаме големи инвестиционни намерения, ще включим над 15 улици в цялата община, които ще бъдат изцяло направени, реновирани, подменени и модернизирани. Предвиждаме много голяма част от градския парк на Симитли да бъде обновен, както и много голяма част от спортните площадки по отделните населени места, така че ни очаква много работа през тази година“, посочи общинският кмет Апостол Апостолов.

 

Тема на разговора бе и развитието на фестивален и поклонически туризъм в община Сиимитли. За изминалия преди по-малко от две седмици фестивал „Симитлия – Древната земя на кукерите“ Апостолов каза, че се превръща „в може би един от най-големите фестивали в Бъглария, може би втори след Перник, надявам се до една-две години вече да задминем и Перник“. Във връзка с поклоническите посещения и изграждането на храмове в цялата община, кметът каза, че няма оброчище, на което да не е изграден параклис.

„Тази година сме предвидили да направим една черква на гробищния парк в град Симитли, в село Полена ще бъде започнат един хубав параклис, имаме намерение да направим още три параклиса. Особено голяма наша гордост е направеният вече параклис на Коматинските скали, където стана нещо уникално. Там имаме намерение да направим един цялостен комплекс, който да бъде посещаван от много голяма част от населението, не само в нашата община и не само от Югозападна България, но и от цялата ни страна“, каза Апостолов.

За развитието на селата разказаха Веселин Топузов - кмет на село Полена и Георги Стефанов - кмет на село Черниче. 

„За всички жители на общината и за всички нейни гости е видно, че такива села, каквито има в община Симитли, няма на друго място в цялата област. Начинът, по който се развиват всички населени места в нашата община, може да е пример за много общини. Перфектна съвместна работа, за което използвам случая да благодаря на г-н Апостолов, никога не ни е отказано нищо и всичко, от което сме имали нужда, ни е осигурявано“, каза в ефира на БНР – Радио Благоевград кметът на Полена Веселин Топузов.

Във връзка с работата между кметовете на населените места в общината и общинското ръководство, кметът на Черниче Георги Стефанов посочи, че е изградена много добра комуникация. „Кметът Апостолов е успял да направи такъв екип и в администрацията, и кметовете по населените места, работи се толкова лесно и в такава атмосфера, че просто е удоволсвие за един човек да комуникира с такива хора и да получаваш това, от което имаш нужда, защото ние сме реално лицето на съответното населено место, което хората са избрали да представляваш, идваме тук и не ни отказват абсолютно нищо“, каза Стефанов.

Преди всичко сме приятели, аз и моите колеги от малките населени места, много сплотен екип сме, в постощнна връзка и комуникация, когато се налага. Всичко се планира заедно и заедно работим за интересите на всички хора от всички, дори от най-малките населени места, в нашата община“, посочи Апостол Апостолов.