За празника на археолога в Регионалният исторически музей Благоевград бяха представени резултатите от проучванията на разкопките на праисторическото селище в Брежани.
14 февруари е не само празник на винарите и лозарите, не само празник на влюбените, не само почитаме Успението на св. Константин Кирил Философ, но и празник на археолога.
В Регионалния исторически музей Благоевград археологът – праисторик Малгожата Гребска представи резултатите от експедицията в м. Равен, Брежани – с безценни находки отпреди 9000 години.
На събитието присъстваха гости и приятели, специалисти на музея и любители, и една внушителна група от Брежани, включваща настоящия кмет Ивайло Костов, бившия кмет Благой Стефанов, цялото ръководство на сдружение „Хора и традиции“ – Румяна Панова и Снежана Стоименова, управителя на къщата за гости „Спасителна“ – Даниела Иванова и др.
Припомняме , че в рамките на месец, миналата година, се състоя вторият етап от проучванията на едно от най-старите ранни неолитни селища в България в местността Равен край симитлийското село Брежани.
Експедицията беше дело на Регионалния исторически музей – Благоевград в лицето на археолога Малгожата Гребска-Кулова, с участието на студенти и научни ръководители от специалност „Археология“ на Великотърновски университет.
Специалистите считат, че селището съществува отпреди 9000 години, възникнало е 6-7 хиляди години пр.н.е. To е уникално и запазено в автентичен вид.
„Разкрихме много интересни находки: една опожарена къща с вътрешен инвентар, който се състои от съдове зърнохранилища, един от тях е изцяло запазен с четириъгълна форма. В периферията на селището разкрихме система от ровове и вал, инструменти и други ценни находки.“, представи експозицията Малгожата Гребска-Кулова и специално благодари на бившия кмет на село Брежани Благой Стефанов за помощта.
Обектът край Брежани е най-високо разположеното раннонеолитно селище. Сондажите са открили ценни материали, които показват различни културни традиции в регистрираните раннонеолитни околни обекти. Резултатите от заснеманията надхвърлят очакванията на проучвателите – ясно се открояват три ровове и деструкциите на оделни къщи, но по средата се очертава незастроено пространство като изследователите считат, че това е площад, който би доказал, че е имало предварителна планиграфия. Ето защо раннонеолитното селище край Брежани е от изключително значение не само за научните изследвания, но и за обществото и културното наследство.
Откритията са вече част от фонда на Регионален исторически музей Благоевград.
Има идея и да бъде направен Музей на открито. Обектът има голям потенциал за създаване на пълна реконструкция на място и на двете селища, което би предизвикало интереса не само на учени и студенти, но и на голям поток от туристи.
За празника на археолога Малгожата Гребска получи поздравления и цветя, и на свой ред вдигна наздравица – с чаша вино за бъдещи успешни археологически експедиции в региона.